14.45 – 15.15 – rozgrzewka/OFICJALNE OTWARCIE ZAWODÓW
15.15 – 18.00– zawody

Walka judo – punkty i zasady sędziowania wg przepisów PZJ:

Strój: judoga biała

Mate – sędzia podnosi jedną z rąk na wysokości ramienia, kieruje ją równolegle do maty, jednocześnie pokazując dłoń sędziemu mierzącemu czas z palcami skierowanym do góry. W ten sposób sędzia przerywa walkę.

Wazari – jedna ręka podniesiona jest na wysokości barku. Ocena gdy uda nam się rzucić przeciwnika na jedną łopatkę (a nie na „pełne plecy”) lub utrzymać w trzymaniu przez 10-19 sekundy.

Ippon – jedna ręka podniesiona wysoko nad głową, z dłonią skierowaną w przód. Gest ten oznacza zwycięstwo zawodnika przed czasem. Ocena ta ogłaszana jest gdy rywal upadnie na pełne plecy lub utrzymać w trzymaniu przez 20 sekund. Osaekomi – sędzia wyciąga rękę skierowaną ku dołowi w kierunku zawodnika, jednocześnie pochylając się nad nimi. Oznacza to ogłoszenie, że jeden z zawodników został złapany w trzymanie przez drugiego zawodnika.

Inne informacje:

1. Walka trwa 2 minuty (jest to czas ciągły)
2. Zatrzymanie czasu może nastąpić na wyraźne polecenie sędziego (poprawienie stroju, kontuzja, itp.). W przypadku gdy walka nie zostanie rozstrzygnięta po 2 minucie sędzia stosuje dogrywkę („golden score”) bez limitu czasu. W dogrywce pierwsza punktowana ( min waza-ari lub shido)przez sędziego akcja przynosi zwycięstwo.
3. Na macie (polu walki) przebywają tylko aktualnie walczący zawodnicy i sędziowie. Kibice i pozostali zawodnicy przebywają poza matą, na trybunach, ławeczkach (przechodzenie przez matę podczas toczącej się walki jest niedozwolone).
4. Drugi wyczytany zawodnik zakłada czerwoną przepaskę. Przed wejściem na matę (przed czerwonym polem) zawodnicy wykonują pierwszy ukłon, po wejściu na pole walki drugi, po czym wykonują krok do przodu i oczekują na komendę sędziego do rozpoczęcia walki HAJIME (hadzime). W trakcie walki komenda ta będzie stosowana przez sędziego za każdym razem po przerwaniu akcji w celu jej wznowienia. Sędziowie przerywają walkę komendą MATE. Koniec walki zostanie oznajmiony słowami SORE-MADE. Po ogłoszeniu wyniku-zwycięzcy zawodnicy wykonują pierwszy ukłon wewnątrz pola walki i drugi na zewnątrz, za czerwonym polem (wszystkie ukłony wykonywane są w pozycji stojącej).

Zawody będą rozgrywane na 3 matach o wymiarach 4m x 4m, zakaz wykonywania dzwigni i duszeń, rzutu obi tori gaeshi, tomoe naga i soinage z kolan, losowanie do grup 4-5 osobowych od najlżejszego zawodnika/czki

Czas walki: 2 minuty czas ciągły